Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Na jednoho starého, asi tři dny již střeleného zajíce neb i déle, když visí, dají se svařiti asi dvě sběračky vody (dle toho, jak je zadek velký) lžička soli a osminka dobrého octa.

Připojí se k tomu půl rozkrájené neloupané cibule (slupka dá dobrou chuť a barvu) lžíci na kousky rozkrájené mrkve, tolik též celere a pastináku. Též se k tomu dá deset zrn pepře, též nové koření štipek zázvoru jeden bobkový list, prouteček tymiánu, neb kousek rozmarýny a nechá se to var přejiti.

Nasolený zadek dá se do hliněné nádoby, třeba hrnce, a když ta svařenina vystydla, tak se tím zadek polije, něčím zatíží a nechá v zimě týden i déle ležeti, každý den se musí obrátili.

Když se má péci setřepe se z něj koření a zelenina, stáhnou z něj všecky blanky, protáhne slaninou, na pekáč se dá kousek másla, když jest horké, zajíc se tam vloží, připojí se k němu trochu horké vody a zelenina v které byl naložen, kousek ještě čerstvé cibule a zajíc se nejdříve přikrytý dusí, pak se, když začíná měknout, dá do trouby a polije se půllitrem kyselé smetany, ve které se rozkvedlá lžíce mouky.

Pečený zajíc se rozkrájí na dílky, omáčka se procedí, dá na zajíce a jest k němu dobrý knedlík.

Rate this Content 0 Votes