Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Rosol k ozdobě studených pokrmů

Čistý rosol (aspik) je nejlepší ozdoba studených pokrmů, jednoduchý rosol se připravuje následovně:

 • 2 telecí nožičky
 • 1 vepřová nožka
 • Ocet
 • Cibule
 • 10 kuliček pepře
 • 6 zrnek nového koření
 • Zázvor
 • ¼ bobkového listu (protože mnoho bobkového listu dělá jídlo hořké)

Dvě telecí opařené nožičky a jedna malá nožka vepřová se dá do kamenného hrnku (po kloubech se rozdělí, protože když se rozsekají, tak není rosol tak čistý) nalije se na ně tolik studené vody, aby byly potopeny a když to má přijít do varu a usadí se na vrchu pěna, tak se sebere a přidá se k tomu ocet, kousek cibule, asi deset zrnek pepře, šest zrnek nového koření, asi jako hrách kousek zázvoru, asi čtvrt bobkového listu a vaří se rosol pomalu na kraji plotny, protože když se vaří rychle, je kalný. Když maso od kostí odpadává, tak se kosti i maso vyberou a rosol se procedí skrze cedník. Vlije se to zpět do hrnce, co se vařilo, rozkvedlá se jeden bílek a vlije se do prochladlého rosolu. Rosol se postaví opět na plotnu a nechá se chvíli na kraji plotny od jedné strany zavařiti, ale pomalu a pak se nechá ustát.

Na vysoký hrnek se přiváže hustý ubrousek, udělá se v něm dolík a rosol se tam pomalu sběračkou nalévá, aby pomalu vykapal. Když je již všechen vykapaný, tak se ubrousek odváže a když chceme mít rosol rozličně zbarvený, tak jej rozdělíme do koflíčku nebo malých bílých hrnečků a necháme koflík nebo hrneček rosolu jak je, totiž bílý průhledný, do jednoho koflíčku kápneme červeného bretonu, a je rosol červený nebo růžový, do druhého se kápne zelený breton a je rosol zelený a do třetího se do tmava upálí kousek cukru a to z páleného cukru se jen kápne a je rosol krásné tmavožluté barvy.

A tímto se krášlí různá studená jídla, mohou se dělat z bílého a červeného rosolu kvítky, ze zeleného rosolu listy, nebo se jen nějak dle vkusu rozkrájí, nebo vidličkou rozklepá a různě se na studená jídla pokládá a vyhlíží to velice krásně a není to tak drahé, jen té práce že to trochu přidá. V létě se dává rosol stydnout do sklepa nebo k ledu. v zimě stydne za oknem, nesmí však zmrznout! Jinak je pak vodnatý. Také v létě když chceme míti rosol tuhý, tak se může přidat, když se do něj dává bílek, dva i tři lístky želatiny (je to jemná klihovatina a dosti levná, dostane se u materialisty) a lžička citrónové šťávy. Breton, který se k barvení rosolu a cukrovinek potřebuje, dostane se v lahůdkářském obchodě nebo u cukráře. Breton je barvivo rostlinné – neškodné a může se proto užívat k připravování pokrmu.

Rosol (aspik nakládaný)

 • 2 telecí nožičky
 • Sůl
 • 0,5 kg hovězího masa z nohy
 • 0,5 slepice
 • 2 vejce
 • Citronová šťáva

Do kamenného hrnce se dají dvě opařené telecí nožičky (opařené nožičky se dávají proto, že lépe rosolovatí než stažené a dostanou se od řezníka již opařené), které se od kostí oddělí a s kostmi se dají do hrnce, nalije se na ně půl třetího litru studené vody a nechají se na plotně, až pěna na vrchu se usadí a pak se sebere. Nyní se k tomu přidá půl lžíce soli, půl kila hovězího masa z nohy a půl slepice. Nyní se to vaří velice zvolna asi čtyři hodiny, prostě tak dlouho, až když se dá lžíce té polévky na talíř a za chvíli v chladu ztuhne, pak se kosti i maso vyndají a rosol se procedí skrze servítek a nechá se v kuchyni' ustát, aby všechen kal, když stydne, ke dnu se usadil.

Pak se dá do chladu a druhý den se z povrchu z něj sebere a pak ještě vlhkým plátnem setře všechna mastnota. Pak se nádoba ponoří do horké vody, rosol se vyklopí na mísu a zespoda usazenina se z něho nožem odstraní. Nyní se rozkvedlají dva čerstvé bílky. Rosol se dá do hrnce a bílky se v něm pěkně rozmíchají, přidá se také lžíce citronové šťávy a nechá se to na plotně a stále se tím míchá, až se bílek srazí. Poté se dá na chvíli do zavřené trouby, a když bílek vystoupil na povrch, tak se rosol vyndá, židle se položí na stůl, aby nohy byly vzhůru, přiváže se ke všem nohám motouzem ubrousek, uprostřed se udělá volný, aby byl důlek, postaví se pod něj mísa, do ubrousku se pomalu leje sběračkou rosol, aby kapal do mísy. Když už všechen vykapal, dá se do hrnku a nechá u ledu ztuhnout.

Tento rosol je velice výživný, a jelikož je bez octa a koření, hodí se pro nemocné, i když mají horečku, nebo se s ním ochladí i posílí. Též může být co dobrý přídavek ke studené pastičce, je s ním smíšená a proto i stravitelnější. Když je to pro posilu nemocného, může se k němu, než stydne přidat masového výtažku.

Rate this Content 0 Votes