Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Dobře očištěné, dříve několik dni naložené plecko se na slušné dílky rozdělí.

Na kastrol se dá hrst cukru, jedna pokrájená mrkev, kousek celerů a petržele, asi jako velký ořech kousek másla a šest deka na kostičky pokrájené slaniny a nechá se to do měkká dusit.

Pak se tam vloží připravené maso a opět se chvíli dusí. načež se přidá sklenička estragonského octa a červeného vína, trochu horké vody, jedna rozkrájená cibule, asi deset pepřů a nového koření, kousek zázvoru, asi pět hřebíčků, trochu tymiánu, malý bobkový list a nechá se maso do měkká uvařit.

Maso se vyndá, šťáva se zadělá žlutou jíškou. přidá lžíce strouhané chlebové kůry. kousek zavařených bezinek. omáčka se procedí, přidá dle chuti citrónové šťávy a kůra, okusí se omáčka jestli je příjemně sladko-kyselá, přisladí se neb přikyselí a když se dává na stůl, přidá se pečivo z máslového těsta neb dobré noky.

Na jedno plecko postačí po vrchovaté lžíci mouky, dobré máslové jíšky. Nikdy se však jíška nedělá tmavá, aby obarvila omáčku neb tím omáčka ztratí jemnou chuť. Proto se dříve dusí zelenina s cukrem, aby omáčku zbarvila a též lžička bezinek se pro barvu přidá.

Tato zvěřina, když se dělá pro hostinu, může se o den dříve připraviti, aniž by ztratila na chuti. Dělá se velmi jemná omáčka, dá se na jíšku více mouky, aby omáčka byla hodně hustá a nechá se od jedné strany pomalu na kraji plotny vařiti, aby tak omáčka zjemněla.

Omastek na vrchu vyvařený se sebere. Omáčka pak jest výtečné chuti. Žebírka, krk a hlava se taktéž na podobné zadělání upotřebí.

Ve vrchnostenských kuchyních dávají přední maso ze zvěřiny, ovšem čerstvé, vařiti pro polévku, ovšem, že se ještě přidává k tomu maso jiné', z kterého se upraví velmi silná polévka, která se podává v šálkách.

Rate this Content 0 Votes