Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Receptáře našich babiček a prababiček jsou velmi rozmanité. Od rad, které jsou, nebo nám připadají, zastaralé a nedůležité, až po jiné, které se dají použít i v dnešní moderní a uspěchané době.

Receptáře mohou být jako zcela osobní záznamník mladé ženy, nebo jsou vedeny jako poučení pro dceru.

U některých rad jsme se rozhodovali, zda je vynechat, ale nakonec ať se návštěvník webu sám rozhodné, zda recepty a rady čte pouze pro pobavení, nebo si z nich opravdu vezme ponaučení a inspiraci.

 

„Dobrá rada je nad peníze“, je staré a dobré přísloví. A pár takových dobrých a vyzkoušených rad a pokynů našich babiček a prababiček máme pro Vás. Předvádíme dobré rady a návody pro kuchyň a domácnost, vše co hospodyně potřebuje pro kuchyň. Hospodyňka - kuchařka má vedena býti šetrností, by měla co nejméně vydání. Tím není řečeno, aby snad ušetřila si, skrblila, nikoliv, avšak aby majetkem neplýtvala a zbytečných vydání se vystříhala. Vše, co může poříditi si sama, zhotoviti, nechť vykoná pro svoji kuchyň a domácnost a vůbec využije těch nejlepších způsobů a všech výhod pro ně. Tak ušetří mnohý drahý peníz.