Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

  • 2 telecí nožičky
  • Sůl
  • 0,5 kg hovězího masa z nohy
  • 0,5 slepice
  • 2 vejce
  • Citronová šťáva

Do kamenného hrnce se dají dvě opařené telecí nožičky (opařené nožičky se dávají proto, že lépe rosolovatí než stažené a dostanou se od řezníka již opařené), které se od kostí oddělí a s kostmi se dají do hrnce, nalije se na ně půl třetího litru studené vody a nechají se na plotně, až pěna na vrchu se usadí a pak se sebere. Nyní se k tomu přidá Půl lžíce soli, půl kila hovězího masa z nohy a půl slepice. Nyní se to vaří velice zvolna asi čtyři hodiny, prostě tak dlouho, až když se dá lžíce té polévky na talíř a za chvíli v chladu ztuhne, pak se kosti i maso vyndají a rosol se procedí skrze servítek a nechá se v kuchyni' ustát, aby všechen kal, když stydne, ke dnu se usadil.

Pak se dá do chladu a druhý den se z povrchu z něj sebere a pak ještě vlhkým plátnem setře všechna mastnota. Pak se nádoba ponoří do horké vody, rosol se vyklopí na mísu a zespoda usazenina se z něho nožem odstraní. Nyní se rozkvedlají dva čerstvé bílky. Rosol se dá do hrnce a bílky se v něm pěkně rozmíchají, přidá se také lžíce citronové šťávy a nechá se to na plotně a stále se tím míchá, až se bílek srazí. Po té se dá na chvíli do zavřené trouby, a když bílek vystoupil na povrch, tak se rosol vyndá, židle se položí na stůl, aby nohy byly vzhůru, přiváže se ke všem nohám motouzem ubrousek, uprostřed se udělá volný, aby byl důlek, podstaví se pod něj mísa, do ubrousku se pomalu leje sběračkou rosol, aby kapal do mísy. Když už všechen vykapal, dá se do hrnku a nechá u ledu ztuhnout.

Tento rosol je velice výživný, a jelikož je bez octa a koření, hodí se pro nemocné, i když mají horečku, nebo se s ním ochladí i posílí. Též může být co dobrý přídavek ke studené pastičce, je s ním smíšená a proto i stravitelnější. Když je to pro posilu nemocného, může se k němu, než stydne přidat masového výtažku.

Rate this Content 0 Votes