Staročeské recepty

Vaření podle starých kuchařek

Očištěné větší kuře se po vrchu osolí. Když se nadívá, nesmí se uvnitř soliti. Jedna rozstrouhaná žemlička se navlaží mlékem neb smetanou, připojí se k ní jedno celé vejce, na větší špičku nože soli, a zvlažila-li se žemlička mlékem, přidá se lžíce rozpuštěného nového másla, neb se ho kousek, asi jako větší vlašský ořech dříve na talíři utře.

Pro chuť se dá v létě půl lžičky zelené, jemně usekané petrželky a malinko květu, v zimě se může dát malinko citrónové kůry neb květu a pepře, jen ale na špičinku nože a květu malý prášek. Není to dobré, když jest nádivka překořeněná.

Někdo dává nádivku do volete, jiná hospodyňka dává též kousek dovnitř, to vše záleží na libosti. Jest dobře, když se něco nadívá, aby se uvnitř dobře čistým plátnem kuře vytřelo, aby se nádivka od masa neoddělovala. Kdo chce mít nádivku kypřejší, dělá z bílku sníh. Kdo chce šetřiti, dá na jedno vejce půldruhé žemličky.

Nadité kuře se dřevěnou špejli zašpejli, neb niti sešije. Na kastrol se dá asi jako slepičí vejce kousek nového másla, (také se může dát polovic másla kokosového), a když se začne škvařiti, kuře se tam vloží a rychle v horkém másle obrátí. Pak se položí prsy dospod, podlije se kapkou horké vody a přikryté se dusí, pomalu polévky neb vody horké se přilévá asi tři čtvrtě hodiny a pak se v troubě do červena opeče, nesmí se však nechat vyschnouti, aby zůstalo šťavnaté.

Malé, nadívané kuře jest měkké za hodinu, větší se musí péci déle, Vždy jest však lépe dřivé dusití a pak rychle, asi za čtvrt hodiny jej v troubě opéci, aby dostalo červenou barvu.

Rate this Content 0 Votes